wtorek, 28 czerwca 2016

Spór o ciało

Podajże 3 lata tema na pewnym portalu rozgorzała dyskusja na temat tego, czy powinno karać się kobiety za opalanie toples. Jeśli mnie pamięć nie myli było to po tym, gdy ukarano 2 panie na zachodnim wybrzeżu za to, że jedna z nich leżała bez góry od kostiumu, z nakładkami na sutki. Pod artykułem rozpętało się istne piekło. Każdy, kto wyraził zdanie odmienne od ogółu , był linczowany. Mówiąc odmienne zdanie, mam na myśli neutralny stosunek bądź wprost przyznanie się do takiego rodzaju opalania.
W całej gwarze pojawiły się - całe szczęście - także racjonalne komentarze, także mężczyzn, mówiące o tym, że przecież Panowie chodzą po plażach toples i nikt nie robi im wyrzutu. Lecz mi w oczy rzuciło się zupełnie coś innego. Kobiety, które wprost broniły takiego opalania , najcześciej zostawały zwyzywane od grubych, tłustych i głupich szmat, które zamiast na publiczną plażę, powinny udać się do sektorów dla nudystów. Nie powiem, takie komentarze potrafią napsuć sporo krwi. Nie każda kobieta ma ochotę być pożerana wzrokiem, przez 70 latka. Sorry Vinetu - właśnie takie osoby najcześciej spotkacie jeśli pójdziecie plażą zbyt daleko. Po co o tym piszę? Już spieszę z wyjaśnieniem. W Polsce opalanie się bez stanika wzbudza spore kontrowersje, niezależnie od wyglądu. Miałam okazje podróżować i plażować w wielu krajach Europy, Azji Mniejszej czy Afryki. W każdym kraju spotykałam kobiety wprost pokazujące piersi. W krajach muzułmańskich były traktowane trochę jak owoc zakazany - większość panów patrzyła, ale z pewnej odległości. Nikt nie rzucał kąśliwych uwag, nikt nie zaczepiał, nikt nie karał. W Europie kobiety opalają się bardziej otwarcie. Nikogo nie dziwi, gdy kobiety w różnym wieku - od 18+ do 80+ - spacerują bez staników, kąpią się w basenach, morzach czy oceanie, a później właśnie opalają. I można by było zwalić wszystko na specyficzność i pewnego rodzaju hermetyczność naszego narodu, gdyby nie pewien szkopuł. Ciało. Tak jak wspomniałam już wyżej, w owej dyskusji, każda z kobiet, która wprost mówiła o pokazywaniu swojego ciała, od razu była oskarżana o bycie nieatrakcyjną. Ale to nie tak. Z własnych obserwacji mogę Wam powiedzieć, że najcześciej osoby o ciut większych gabarytach nie opalają się toples. Mają one opory i kompleksy. Ale to temat na inną notkę. Kobiety, które uświadczycie tu bez góry od bikini są w rożnym wieku - od młodych po stare, od rozmiaru 32 do 50, wysokie i niskie. W każdym razie mój przekaż jest jeden : pozwólmy kobietą decydować o ich ciałach. Nie decydujmy za nie. Nikt nie decyduje o tym czy masz wskoczyć w ogień, więc czemu Ty chcesz decydować o innych?


4 komentarze:

 1. Zgadzam się z Tobą w 100%. Sama chce decydować o swoim ciele, a najwięcej komentują zawsze osoby mocno zakompleksione.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie się zgadzam z tym postem. Najlepsza rada? Nie przejmować się takimi opiniami - ważne, że to my siebie akceptujemy. Za gruba, za chuda, za duże uda, za małe... Nie znalazł się taki, kto by każdemu dogodził i nigdy się nie znajdzie :) Dlatego róbmy coś dla siebie, a nie patrzmy ciągle na innych.

  OdpowiedzUsuń
 3. A facet bez majtek na plaży też by Ci nie przeszkadzał?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z samego znaczenia słowa 'toples' - bez zakrywania górnej części ciała - mężczyźni są toples na plaży. Jak lubi chodzić bez - ma do tego wyznaczone miejsce.

   Usuń