niedziela, 27 listopada 2016

Gupi muzg - recenzja

Zastanawialiście się kiedyś jak funkcjonuje coś, co każdy z nas ma, ale często wydaje się,że tego nie używa? Mózg, to jeden z tych organów, który mimu badań i ciągłego progresu nauki jest nadal tajemniczy. Ludzi mózg po prostu fascynuje - przykładem może tu być film Lucy. A jeśli powiedziałabym,że już dziś możesz lepiej poznać własny mózg?

Po kliknięciu zostaniecie przeniesieni na stronę księgarni

Oficjalny opis
Czy idąc z kuchni do pokoju, zapominasz czasem, po co się tam wybrałeś i bezradnie rozglądając się po wnętrzu, powtarzasz tylko w myślach: „Zaraz, zaraz, co ja tu właściwie robię…”?
Czy zdarza Ci się gorączkowo myśleć nad imieniem napotkanej osoby, którą skądś znasz, ale za nic w świecie nie możesz sobie przypomnieć skąd? „A niech to, musiałem ją gdzieś widzieć. Zaraz się wyda, że nie pamiętam gdzie”.
Czy dałbyś sobie głowę uciąć, że to dzięki Twojej decyzji jakieś zawodowe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, a uzurpuje ją sobie ktoś inny? „To przecież niemożliwe!” A jednak pewne fakty wskazują, że ten ktoś ma rację.
Jak przekonująco dowodzi neurolog Dean Burnett, wszystkiemu jest winny jeden narząd – ludzki mózg!  Choć tak zaawansowany ewolucyjnie, jest też potwornie bałaganiarski, omylny, egocentryczny i chaotyczny. A skutki tego, choć czasem trudne do zniesienia, bywają jednocześnie zabawne. W trakcie tej lektury, zgłębiając neurologiczne procesy, będziesz śmiał się do łez z samego siebie – z tego, co wyprawia Twój gupi muzg, sabotując Twoje własne życie.

Kilka słów o autorze

Strona graficzna książki

Dużo treści i ta okładka! Książka ma stylistykę, która mega zachęca do pochłaniania zawartości, a druk został tak dobrany,że czyta się z prędkością światła. Książka podzielona została na 8 rozdziałów, w których znajdziemy różne 'problemy' dotyczące mózgu. Duży plus za obszerną bibliografię!

Moja recenzja

Ostatnio mam chyba jakieś szczęście. Ostatnio czytam w większości książki naukowe - z lepszym bądź gorszym skutkiem. Ale sami na pewno wiecie jak to jest - są książki, które mimo interesującej tematyki są po prostu jakimś bełkotem naukowym zrozumiałym tylko przez speców ze środowiska. Na szczęście powstała też contra. Książki naukowe pisane takim przystępnym językiem i w taki sposób, by czytelnik zrozumiał wszystko i był zaciekawiony tematem. To właśnie przykład takiej książki. Nie ukrywajmy - nie jest to temat łatwy. Nie każdy z nas wie nawet,że mózg składa się z 2 części. Dean Burnett w swojej książce łączy naukę z humorem. Mogę powiedzieć bez bicia - gościu wie, co robi! Mogę posunąć się jeszcze dalej - robi to po mistrzowsku. Zdarzyło Wam się, kiedykolwiek wejść do pokoju i zapomnieć po co? Ja wielokrotnie doświadczyłam tej 'mgły mózgowej' , dlatego z mega zaciekawieniem czytałam o tym dlaczego dochodzi do takiego zjawiska. A co poza tym? Każdy z nas śpi. A czy wiedzieliście,że naukowcy nie wiedzą dlaczego zasypiamy? Albo czy wiedzieliście,że ssaki wodne, podczas snu mają aktywną jedną z półkul? 

Książkę pochłonęłam w jeden dzień, bo jak już się człowiek do niej zabierze, to nie może skończyć! 
Zastanawialiście się kiedyś, czemu nie wszyscy i nie zawsze cierpimy na chorobę lokomocyjną? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziecie właśnie w tej książce. Autor w sposób wręcz powalający udowadnia, iż mimo że nasz mózg jest bardzo zaawansowany i skomplikowany, bywa też po prostu głupi :) Idzie się pośmiać, a przy okazji nauczyć kilku nowych rzeczy. 
Autor wyjaśnia tutaj całe mnóstwo dobrze nam znanych zjawisk i sytuacji, począwszy od żartów, które płata nam nasz mózg, kończąc na zaburzeniach takich jak depresja. Poruszana tutaj tematyka jest bardzo rozległa, co już daje nam jasny obraz tego, ile zadań na co dzień musi wykonać nasz mózg. I jak tu go obwiniać za to, że chwilami po prostu ma dosyć i sam się potrafi zagubić? Ta książka uświadomi Wam, jak bardzo ten organ naszego ciała bywa obciążony – co ciekawe, nawet nie da się go tak łatwo odciążyć. Możemy go tylko wspierać, regenerować i dawać chwilę odpoczynku.
Choć język autora jest w miarę przystępny, to jednak poruszana przez niego tematyka zmusza nas do myślenia i pozostania w skupieniu.

Podsumowując
Jestem tą książką po prostu oczarowana! Mimo swojego naukowego charakteru daje do myślenia. Można się pośmiać, ale także dowiedzieć wielu ciekawostek o organie, który przecież jest z nami od zawsze. Mój mózg wiedział, co robi, kiedy tak bardzo zachęcał mnie do tego, żeby ją przeczytać ;) Pozycja obowiązkowa dla wszystkich bez wyjątku!


Informacje ogólne
autor : Dean Burnett
data premiery : 12.10.2016
ilość stron: 376
wydawnictwo : feeria
cena :  27,73


Fragment książki
Co sądzicie o tej książce? Skusicie się na zakup?
Alice


Za możliwość przeczytania książki dziękuję 1 komentarz:

  1. Zaciekawiła mnie ta książka, warto wiedzieć jak funkcjonujemy i do czego jesteśmy zdolni ;)

    OdpowiedzUsuń