wtorek, 31 stycznia 2017

Przedpremierowo "Metoda Cross-Treningu"

Nie wiem jak zabrać się do tej recenzji. Zwykle nie wypowiadam się na tematy, o których nie mam pojęcia.Tym razem mam ciężki orzech do zgryzienia. A mimo to zapraszam was na recenzję "Metoda Cross-Trening"


O Autorach

Moja recenzja
Książkę czyta się łatwo. Nie jest napisana ona skomplikowanym językiem i jednak mimo swojego języka nie traci na profesjonalizmie. Nie jest to typowy poradnik - jest to raczej coś na kształt atlasu ćwiczeń.

Czym jest crossfit ? Kiedyś chłopcy na ulicy trenowali gimnastykę. Potem odkryli w końcu , co to jest ciężar. Improwizowało się wszystkim : od butelek z wodą przez kamienie z ogródka. Ważne, żeby było co podnosić. Każdy chciał mieć duże bicki -  potem zaczęli skupiać się na nogach. Zaczęły pojawiać się różne sprzęty ...

Więc co to jest crossfit ? To wykorzystanie wszystkich sposobów treningowych ze sprzętem, który już dawno jest znany, ale spece sprzedają go jako zupełne novum. Maszynka do zarabiania kasy -możliwe. Ważne, że skuteczne i przyjęło się wśród ludzi. Może ta książka zachęci Was do urozmaicenia swoich treningów. Ja jednak jestem zdania, że im zbyt bardziej skomplikowane ćwiczenia tym mniej przynoszą efektów.  Ale dzisiaj nie o tym. Książka ta zasługuje na miano jednej z najlepszych książek na rynku o tej tematyce  - o ile nie jest najlepsza. A mogę się do tego skłaniać - zaciągnęłam rady eksperta i stwierdził on,że takiej książki brakowało na rynku.
Nie jest to książka dla początkujących  - jest ona raczej skierowana dla osób zaawansowanych.  Autorzy w  dużym stopniu skupiają się na rozgrzewce. Opisują jak bardzo jest ona ważna. Jak powinna prawidłowo - wyglądać nie tylko ta crossfitowa.  W książce nie odnajdziemy podstaw CrossFitu, ale też nie znajdziemy tu wybitnej filozofii.  Crossfit zyskał dużą popularność, gdyż daje szybkie efekty. Wśród specjalistów toczy się zacięta dyskusja :  Czy ma to sens ? Owszem daje efekty ,ale czy nie lepiej trenować poszczególne rzeczy? Książka jest na pewno świetna dla osób, które przygotowują się do zawodów w dwuboju i trójboju siłowym. Autorzy bardzo dokładnie opisali technikę i zilustrowali ją ( zrzuty, podrzuty, różne rodzaje przysiadów, wyciskanie, martwy ciąg). Po macoszemu potraktowali jednak ćwiczenia wywodzący się z gimnastyki . Przydałoby się tu ciut bardziej opisać technikę i zrobić lepsze ujęcia zdjęć. Książka wręcz przeładowana jest przykładowymi WODami  - jest to niebywale ogromnym plusem . Na końcu znajduje się 15 tygodniowy program treningowy.  Jednak ja podchodziła bym do niego z dystansem . 
Czy pisze tą książkę na straty? 

Mimo wszystko , mimo rozczarowania  - nie jest to bardzo pomocna publikacjach, gdy chcemy nauczyć się techniki  - można zrobić to dzięki filmiku z YouTube. Jednak jestem zdania, że warto też mieć to na papierze. Osobom zafascynowanym Crossfitem na pewno spodoba się ta publikacja. Jednak jak już wspominałam - nie nauczymy się z niej podstaw. 
Cała oprawa książki jest na wielki wielki plus : zdjęcia w miarę dokładnie oddają poprawną technikę, szkice ukazujące garnitur mięśniowe stanowią bardzo dobrze powtórka z anatomii, WODy wykorzystują różne rodzaje sprzętu  - od zwykłej sztangi przez worek bułgarski aż do kettlebells czy liny. Niestety ta ostatnia została potraktowana bardzo pobieżnie nad czym bardzo ubolewam. Książka sprawdzi się także dla osób, które przygotowują się do roli policjanta, strażaka, ratownika ... Metodą CrossFit w Stanach Zjednoczonych szkoli się między innymi mariners, żołnierzy piechoty, strażaków, a także policjantów. Tak w ramach ciekawostki. 

Podsumowując 
Jest to pozycja dla osób zainteresowanych Crossfitem i które już mają jakieś podstawy.  Zawiera ona 130 WODy, do tego opis prawidłowej rozgrzewki ,który stanowi olbrzymią zaletę całej książki . Na uwagę zasługuje także oprawa graficzna, która jest po prostu przepiękna : Aż chce się kartkować ;)


Informacje ogólne
autor : Broussal-Derval Aurélien
data premiery : 01.02.2017
ilość stron: 212
wydawnictwo : Aha!
cena :  35,92 zł

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję 

Co sądzicie o tej książce? Skusicie się na zakup?
Alice

4 komentarze:

 1. Świetne !
  To bym przeczytała a tym bardziej że zaczęłam przygodę z siłownia i ciężarami.

  OdpowiedzUsuń
 2. rzadko sięgam po tego typu pozycję, ale chyba do niej zajrzę

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wygląda fajnie, ale jakoś opisywanie techniki ćwiczeń dwuboju w książce mnie nie przekonuje. Tego niestety nie da się nauczyć poprawnie bez trenera.

  OdpowiedzUsuń