sobota, 29 lipca 2017

Jak spakować się na wyjazd?

Nastał czas wakacji, czas wyjazdów i jak co roku pojawia się pytanie "Co spakować?Jak się spakować?". Wiele osób ma ten problem. Ja też mam, a właściwie miałam. Jak wiecie dużo podróżuję i staram się to robić jak najczęściej. Uwielbiam to! Niezależnie, czy mówimy o kilkudniowym wyjeździe, weekendowym czy dłuższym (miesiąc i więcej). Pakowanie kojarzy mi się z radosnym czasem oczekiwania na podróż. Gdy się pakuję, wiem,że już tylko kilka chwil dzieli mnie od wyczekiwanego wyjazdu. Gorzej, gdy dopada nas Reisenfieber, a pakowanie odbiera nam radość z wyjazdu. Dlatego dziś pragnę zaprezentować Wam poradnik, przygotowany przeze mnie, na podstawie moich doświadczeń i obserwacji. Mam nadzieję,że dzięki mnie odnajdziecie odpowiedź "Jak skutecznie się spakować?

1. Pakowanie zaczyna się już w głowie! Jasne - można wejść do pokoju, stanąć przed szafą i wepchnąć do walizki kilka rzeczy. Pytanie tylko brzmi - co Ci się przyda? Mam na to sposób. 
Kilka dni, przed datą pakowania weź kartkę, długopis i zastanów się co jest Ci niezbędne. Ale tylko niezbędne !!! Mają to być rzeczy, bez których całkowicie się nie obejdziesz! Swoje pomysły zapisz na kartce. 

Pozwólcie,że posłużę się moim przykładem. Właśnie teraz pakuję się na wakacje w ciepłych krajach. 
Moja lista prezentuje się tak:
Kosmetyki
Ziaja masło kakaowe do ciała i twarzy
Krem do opalania min.30 +
Tusz wodoodporny
Korektor
Pomadka
Szampon
Żel 
Odżywka 
Perfum
Dezodorant
Szczotka do włosów
Szczotka do zębów
Gumki, wsówki, klamry

Ciuchy
min. 3 kostiumy 
3 pary szortów
2 sukienki
3 bluzki do pływania
3 bluzki do chodzenia
Buty - sandały, japonki,  rzymianki, croksy, baleriny
Bielizna

Jeśli już stworzyłeś listę - zostaw ją na kilka dni w widocznym miejscu. Czas ten poświęć na przemyślenie, czy jeszcze coś potrzebujesz. A może jednak coś jest zbędne?

Też tak macie?:D

Po tych kilku dniach weź z powrotem kartkę i zapisz zmiany.

W moim przypadku :
Kosmetyki
krem nawliżający
Krem do opalania min.30 +
Korektor
Szampon
Żel 
Odżywka 
Perfum
Dezodorant
Szczotka do włosów
Szczotka do zębów
Gumki, wsówki, klamry

Ciuchy
min. 2 kostiumy 
2 pary szortów
2 bluzki do pływania
3 bluzki do chodzenia
Buty - sandały, japonki,  rzymianki, croksy
Bielizna

Pamiętaj - mniej znaczy więcej!

2. Skoro masz już przygotowaną listę, trzeba zdecydować w co się spakować. Jeśli jedziecie tylko na 2/3 dni może to być mała walizka lub plecak. Wasz wybór. Natomiast jeśli jedziecie na dłuższy wyjazd niezbędna jest walizka lub duża torba. Obie znajdą zastosowanie na różnych wyjazdach, lecz do samolotu większość z nas wybierze walizkę.
I w tym miejscu apeluję do Was - lotnisko to nie pokaz mody! Co z tego,że kupisz walizkę za 1000 zł, skoro po pierwszym locie i tak będzie zniszczona? Obsługa lotniska nie zwraca uwagi na cenę torby. Jak trzeba to rzucą. Czy ktokolwiek z Was widział kiedykolwiek np, Araba na lotnisku, któremu chciałoby się pracować? Tak - ja też nie. Dlatego gorąco namawiam Was - zamiast tego :

Przyznaję się bez bicia - bardzo mi się podobają te walizki, Chciałabym takie mieć. Pytanie tylko :
Lepiej przepłacić i pogapić się 5 min czy mieć spokój sumienia?

wybierzcie to:3. Brawo! Jesteś już bliżej niż dalej ;)
Nadszedł czas na właściwe pakowanie. Weź do ręki listę i według niej wybierz z szafy rzeczy, które zabierasz. Ułóż je na razie obok walizki. Gotowe?

4. No to czas pomyśleć co jeszcze chcesz zabrać :) 
W moim przypadku są to książki, zeszyt be słówkami, słownik, rozmówki (to ja robię za "usta" podczas tego wyjazdu), iPod oraz aparat. Jeśli bierzesz sprzęt elektroniczny - pamiętaj koniecznie o ładowarkach!!!Część z tych rzeczy możesz śmiało spakować do bagażu głównego. Natomiast wartościowe rzeczy jak np.aparat lepiej wziąć do bagażu podręcznego. W ten sposób unikniesz ich zniszczenia.

5. Jeśli masz już wszystko przygotowane czas zacząć się pakować. Niestety, drogi czytelniku, nie pomogę Ci w tej kwestii - sam musisz zdecydować co i jak ułożyć. Nie powiem Ci czy powinieneś rzeczy rolować czy kłaść płasko. Trzeba kombinować :)6. Przed ostatnią kwestią przed zamknięciem walizki, jest upewnienie się czy wszystko wziąłeś/wzięłaś. Sprawdź czy masz paszport, leki, buty, bieliznę, jakieś wierzchnie okrycie ... Tu po raz kolejny przydaje się lista - masz wgląd i możesz odhaczyć wszystkie pozycje :)

7. Na sam koniec pozostaje kwestia zabezpieczenia bagażu. Warto zainwestować w porządną, małą kłódkę, którą zamkniesz walizkę - klucze możesz chować do portfela :) Nie warto np. owijać folią walizki czy oklejać taśmą - to i tak nic nie da, a sprawi Ci tylko kłopot. Warto natomiast zainwestować w przywieszkę(w miarę wytrzymałą), by łatwiej rozróżnić Twój bagaż z tysiąca innych.

Brawo! Jesteś spakowany! :)

Na koniec - by wyjść wam z pomocą przygotowałam "niezbędnik" :
 Mam nadzieję,że ten post komuś z Was się przyda :)

love
Alice

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz