sobota, 23 grudnia 2017

Co warto zobaczyć w Berlinie? - mój subiektywny przewodnik - Berlin w 1 dzień

Dziś zapraszam Was na mój własny, subiektywny przewodnik po Berlinie. Skomponowałam go w taki sposób, by w jak najkrótszym czasie zobaczyć najważniejsze atrakcje :)
Najważniejsze są punkty 1-13, gdyż stanowią podstawowy plan, natomiast pozostałe stanowią doskonałe uzupełnienie, jeśli starczy Wam czasu :)
Średni czas na realizację to  5 h,
Zainteresowani? ;)

1. East Side Gallery
Zachował się tu najdłuższy fragment Muru Berlińskiego, który dzisiaj pełni rolę galerii sztuki na wolnym powietrzu. Mur – zwłaszcza od strony wschodniej pokryty jest kolorowym freskiem – kojarzycie pewnie słynny pocałunek Breżniewa i Honeckera. Warto uzbroić się w aparat i przejść cały odcinek.2. Alexanderplatz
Ruchliwy i trochę chaotyczny architektonicznie plac to dawne serce Berlina Wschodniego i największy obecnie węzeł komunikacyjny miasta. Góruje nad nim iglica wieży telewizyjnej – widoczna z wielu miejsc w Berlinie (ma 368 metrów). Tuż pod nią znajduje się jakby miniaturowy przy niej kościół NMP z 1270 roku. Dużo ciekawszym fragmentem tego rejonu jest ostatni mały zachowany fragment Starego Miasta, w którym warto zobaczyć neogotycki ratusz, dosłownie kilka wąskich uliczek, mały (zaskakująco mały) zachowany fragment murów obronnych oraz najstarszy berliński zabytek, czyli gotycki kościół św. Mikołaja z 1230 roku (wstęp wolny), od którego nazwę wzięła ta dzielnica.
3. AquaDom
Największe na świecie akwarium cylindryczne znajdujące się w hotelu Radisson Blu. Akwarium ma 16 m wysokości i prawie 12 m średnicy, mieszcząc w sobie ponad milion litrów wody! W akwarium znajduje się około 1.500 ryb z 50 gatunków, a całość sprawia niesamowite wrażenie.


4. Berliner Dom
 Ewangelicka katedra. Została zbudowana w latach 1894-1905 według planów architekta Juliusa Carla Raschdorffa z Pszczyny w stylu późnego, włoskiego renesansu. W miejscu, gdzie dziś stoi ewangelicka katedra znajdowała się wcześniej mniejsza katedra w stylu barokowym. W 1944 roku Berliner Dom została uszkodzona przez naloty aliantów, a odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1975 roku. Świątynia ma 1500 miejsc i jest jedną z największych w Berlinie. To właśnie tutaj odbywają się najczęściej ekumeniczne nabożeństwa z okazji świąt państwowych lub w ważnych dla narodu momentach.
5. Museumsinsel
Jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, obejmujący: Muzeum im. Bodego (niem. Bodemuseum), Muzeum Pergamońskie (niem. Pergamonmuseum), Nowe Muzeum (niem. Neues Museum), Starą Galerię Narodową (niem. Alte Nationalgalerie) oraz Stare Muzeum (niem. Altes Museum). W zbiorach Wyspy Muzeów znajdują się głównie eksponaty archeologiczne oraz dzieła sztuki z XIX w. W 1999 r. Wyspa Muzeów, jako unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny, została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Aktualnie trwają prace mające na celu połączenie wszystkich muzeów w jedno, podziemnymi przejściami.


6. Unter den Linden
Bulwar łączy Plac przed Bramą Brandenburską z tzw. Zamkiem Berlińskim. Po dwóch stronach reprezentacyjnej alei ciągną się najważniejsze ambasady, hotele, biblioteki i inne budynki użyteczności publicznej. Łączy Wyspę Muzeów z Bramą Brandenburską.7. Brama Brandenburska (Brandenburger Tor)
Jest jednym z charakterystycznych punktów miasta, zaprojektowanym przez niemieckiego architekta, pochodzącego z Kamiennej Góry Carla Gottharda Langhansa. Budowana w latach 1788–1791.


8. Pomnik pomordowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europas)
2711 różnej wysokości betonowych prostopadłościanów ustawionych w równych rzędach na pofałdowanym terenie. Długie i proste przestrzenie pomiędzy równymi blokami stanowią coś na zasadzie labiryntu, gdzie odwiedzający, według zamysłu głównego architekta Eisenmana, mają poczuć psychiczny dyskomfort, odcięci od tętniącego życiem miasta, by poczuć się jak Żydzi idący na śmierć 9. Ambasada USA


10. Reichstag 
Siedziba niemieckiego Parlamentu z charakterystyczną szklaną kopułą stanowi jeden z najważniejszych atrakcji turystycznych Berlina (można zwiedzać za darmo, należy jednak liczyć się z długą kolejką do bramek gdzie sprawdzane są nasze torby i plecaki). 


11. Checkpoint Charlie i muzeum muru
 To niegdysiejsze przejście graniczne dla dyplomatów jest dzisiaj ważną atrakcją turystyczną miasta. Tak naprawdę to symboliczne rogatki, mała budka przed którymi stoją przebrani w amerykańskie mundury „żołnierze”.  Nieco dalej zobaczymy pozostałości muru Muru Berlińskiego. W tym miejscu znajdowały się  niegdyś budynki administracyjne Trzeciej Rzeszy (m.in. imponująca bryła siedziby Luftwaffe) – zlokalizowanie ekspozycji tutaj właśnie nie jest więc przypadkowe.12. Charlottenburg
Schloss Charlottenburg – zespół pałacowo-parkowy w Berlinie-Charlottenburgu, jeden z najpiękniejszych zespołów architektonicznych Berlina. Nazwę nadał król Fryderyk I Pruski w 1705 na cześć zmarłej żony Zofii Charlotty Hanowerskiej; pierwotną nazwą był Lietzenburg (od wsi Lietzow, znajdującej się w miejscu obecnej dzielnicy).


13. Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma I (niem. Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche)
To pozostałość po kościele zbudowanym na cześć wygranej bitwy cesarza pod Sedanem. Zobaczyć można jedynie fragment dzwonnicy kościelnej – pozostałość zniszczyły wojenne bombardowania. Na miejscu gdzie niegdyś stał kościół wybudowano kolejny – nowoczesny, którego wnętrze rozświetlają miliony granatowych witraży – to kolejny symbol Berlina – nowe i stare, przeszłość i teraźniejszość splatające się ze sobą w jedną całość. 
A tuż obok znajduje się osławiony Dworzec ZOO :)14. Niemieckie Muzeum Techniki
Deutsches Technikmuseum Berlin –  muzeum nauki i techniki, które zawiera wiele eksponatów dotyczących historii techniki. Pierwotnie muzeum kładło największy nacisk na transport kolejowy, obecnie prezentuje wiele gałęzi przemysłu. W 2003 zostało otwarte nowe skrzydło poświęcone transportowi wodnemu oraz lotniczemu. Muzeum posiada też osobny przylegający budynek (z osobnym wejściem), w którym znajduje się interaktywna wystawa nazwana Spectrum.15. Lotniska

1) Luftwaffenmuseum der Bundeswehr
Muzeum sił powietrznych (Luftwaffe) Bundeswehry. Placówka mieści się na terenie dawnej bazy RAF na berlińskim lotnisku Gatow, w dzielnicy Gatow.Największą część kolekcji stanowią samoloty i śmigłowce używane w powojennej historii Niemiec, są również repliki szybowców i samolotów powstałych w pionierskich czasach lotnictwa oraz I wojny światowej. Obecnie placówka liczy ponad 200 000 eksponatów w tym 155 samolotów i śmigłowców oraz 5000 uniformów. Na terenie muzeum prezentowane są również eksponaty związane z historią Gatow w okresie kiedy był on bazą RAF.


2) Port lotniczy Berlin-Tempelhof (niem. Flughafen Tempelhof) 

Lotnisko było czynne do 30 października 2008 roku. Następnie zamieniono je na park miejski "Tempelhofer Park". Pasy startowe dostępne są dla rolkarzy, rowerzystów i biegaczy. Dla osób przychodzących na spacer z psem wyznaczono specjalną, odgrodzoną część trawnika. Przy wejściach uruchomiono punkty informacyjno-promocyjne. Budynek terminalu jest odgrodzony i niedostępny dla osób postronnych. Wraz z hangarami i pasami startowymi jest wykorzystywany do organizacji wystaw, targów i imprez okolicznościowych. W październiku 2015 r. część zabudowań portu lotniczego została zaadaptowana na ośrodek dla ok. 2200 uchodźców.Okolice Berlina

1. Pałac Sanssouci
 Rokokowy pałac Hohenzollernów we wschodniej części parku Sanssouci w Poczdamie.
Wzniesiony w latach 1745–1747 jako rezydencja letnia na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego przez Georga Wenzeslausa von Knobelsdorffa według szkiców fundatora. Przebudowany i rozbudowany w latach 1840–1842 przez Ludwiga Persiusa (projekty) i Ferdinanda von Arnima (kierownictwo budowy) na życzenie Fryderyka Wilhelma IV.
Pałac Sanssouci należy do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie wpisanych w 1990 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie (2008) o pielęgnację i restaurację pałacu troszczy się Fundacja Pruskie Pałace i Ogrody Berlin-Brandenburg (niem. Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg).Byliście w Berlinie?
Co znajduje się na Waszej liście miejsc do zobaczenia? 

Marta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz