niedziela, 11 marca 2018

O szarej strefie i cholesterolu - Feeria

Brak internetu, pernamętne zmęczenie materiału i totalny brak chęci na cokolwiek poza leżeniem w łóżku?
Tak mniej więcej wyglądał ostatni miesiąc mojego życia. Całe szczęście z pomocą przyszło mi wydawnictwo Feeria z dwoma goracymi premierami na polskim rynku. Gotowi? Pierwszą książką, którą przeczytałam jest książka "Mózg. Granica życia i śmierci" dr Adriana Owen'a. Mimo, że ostatnio na rynku obserwuję wtraźny trend na książki o tematyce mózgu i jego skomplikowanego, a czasem śmiesznego i zaskakującego funkcjonowania, ta książka jest inna. Mimo, iż można zaliczyć ją do książek popularnonaukowych, stanowi ona zapis historii badań nad świadomością osób, których stan uznaje się za wegetatywny, która przeplata się z autobiografią. Jest to książka niezwykła, tak jak niezwykły jest jej temat. Szara strefa podświadomości fascynuje, nie tylko swoją zagadkowością. Mimo ponad 20 lat badań i olbrzymich przełomów, nasza wiedza na temat świadomości osób znajdujących się w szarej strefie jest mocno podstawowa. Nadal, mimo tysięcy badań nie wiemy dlaczego niektórzy nie reagują na bodźce wcale, a inne osoby "powstają z martwych" i osiągają wyżyny - nie tylko logicznie myślą, ale także mówią i poruszają się, jak w czasach przed uszkodzeniem mózgu. Dr Owen opisuje zarówno przypadki osób, które świadomości nie odzyskały nogdy, jak i osób, które uznane za pozbawionych świadomości, osiągneły niemożliwe. To fascynująca książka o sile ludzkiego mózgu. Udowadnia, że chcieć to móc i nawet osoby uznane za 'warzywa' potrafią marzyć, myśleć, odczuwać ból czy wyrażać pragnienia. Wspaniała książka, którą polecam każdemu!!!
Premiera : 14.03.2018


~~~~~


Drugą książką, którą chcę Wam dziś przedstawić jest "Jedz pysznie i nie martw się cholesterolem" znanej Wam już Magdaleny Makarowskiej. Tym razem, muszę przyznać, że przeżyłam miłe zaskoczenie. Pierwsze 40 stron stanowi wprowadzenie, w którym znajdziemy informacje o zespole metabolicznym oraz ogólny zarys tego, co powinniśmy jeść a czego unikać jeśli borykamy się z ZM, bądź znajdujemy się w grupie ryzyka. Jak zwykle, muszę to napisać - książki z tej serii wydawnictwa Feeria, warto kupić chociażby dla tych przepięknych zdjęć, na sam widok których cieknie slinka! Są po prostu perfekcyjne! Kolejnym zaskoczeniem były propozycje potraw. Tym razem autorka, zamiast samego 30 dniowego jadłospisu, przygotowała także obszerny dział, w którym odnajdziemy mnóstwo przepisów - począwszy od domowego pieczywa, przez domowe wyroby mięsne po słodkości. Dopiero później naszym oczom ukazuje się jadłospis na 31 dni. Dużym plusem jest brak przekombinowania, które można było zauważyć np w ostatniej książce autorki. Przepisy są skomponowane z powszechnie dostępnych składników, a przy tym potrafią zaskoczyć smakiem i samym doborem. Jedyną rzeczą, do której mam zastrzeżenie jest nagromadzenie soków i koktajli na podwieczorki oraz jogurtów z dostatkami na 2 śniadanie. Jestem przeciwniczką takich praktyk, gdyż dla wielu osób takie dania nie zaspokoją apetytu, a wręcz wzmorzyć mogą propblemy np zgagę. Jednak jest to jedyny minus, jaki zauważam, oprócz braku listy zakupów. Przepisy są bardzo smaczne i myślę, że przypadną do gustu nie tylko osobą, do których książka jest kierowana. Jadłospis został skomponowany tak, by można powtórzyć dany dzień 2 razy bądź podzielić się 2 porcją z kimś bliskim. 
Po lekturze tej książki, z ręką na sercu mogę powiedzieć,że autorka przygotowała publikacje niezwykle ciekawą i przemyślaną. 
Nie będę się już zachwycać nad oprawą graficzną, bo zrobiłam to co najmniej 2 razy - pora byście to Wy przekonali się na własnej skórze, a właściwie języku. Jest to przystępna i czytelna pozycja dla wszystkich, którzy pragną zadbać o swoje zdrowie. Mam nadzieję,że kolejna pozycja jej pióra również mnie nie zawiedzie. Przejrzysta, napisana prostym i czytelnym językiem. Warta polecenia.
Premiera : 15.03.2018Za możliwość zapoznania się w ww pozycjami, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Feeria!

Wpadły Wam w ręce ostatnio jakieś książki godne polecenia? A może czytacie aktualnie coś ciekawego? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

1 komentarz:

  1. Zaciekawiłaś mnie - coś mi się wydaje, że sięgnę po te pozycje jak tylko trafią na półki księgarni...

    OdpowiedzUsuń